اهمیت اندازه گیری فشار خون

 


اندازه‌گیری فشار خون یکی از مهمترین معایناتی است که تمام افراد باید بطور دوره ای نسبت به انجام آن اقدام کنند. اغلب افراد مسن دارای فشار خون بالا هستند و خودشان خبر ندارند البته فشار خون بالا ذر جوانان هم دیده میشود. به همین علت هر فرد بالغ چه مشکل داشته یا نداشته باشد لازم است که حداقل هر ۲-۱ سال یکبار فشار خون خود را اندازه بگیرد تا در صورت غیر طبیعی بودن آن، به موقع نسبت به درمان اقدام کند چراکه حتی فشارخون ‌بالای بدون علامت هم موجب عوارض غیر قابل درمان و عامل افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و… می‌باشد.
فشارسنج‌هایی که از قدیم توسط پزشکان استفاده می‌شده است یک کاف دارد که به دور بازو بسته می‌شود و توسط «پوآر» باد می‌شود. پزشک سر گوشی پزشکی را زیر کاف می‌گذارد و به صدای جریان خون هنگام تخلیه‌ی کاف (صدای کورتکوف) گوش می‌دهد. شروع صدا، فشار سیستولیک و پایان صدا، فشار دیاسیستولیک را روی عقربه‌ی فشارسنج نشان می‌دهد. کار کردن با این فشارسنج‌ها را همه بلد نیستند و استفاده از فشارسنج دیجیتال روش آسان‌تری است.

فشارخون تحت تأثیر حالت بدن و وضعیت روحی است و با ورزش کردن، غذا خوردن، خوابیدن و مصرف بعضی داروها تغییر می‌کند. در مطب پزشک عوامل مختلف مانند شلوغی، استرس، سر و صدا، خستگی و غیره روی فشار شخص تأثیر می‌گذارد و چیزی بیشتر از فشار واقعی به دست می‌آید. عددی که از اندازه‌گیری فشار در منزل به دست می‌آید ممکن است حتی از فشاری که توسط پزشک گرفته می‌شود دقیق‌تر باشد. بنابراین اندازه‌گیری مرتب فشار در منزل و بررسی تغییرات آن هم برای خود شخص و هم برای پزشک او قابل استنادتر است.


اندازه گیری فشار خون در خانه نشان می دهد که در طول روز چقدر فشار خون تان تغییر می کند و پزشک شما از روی عددهایی که نوشته اید، پی به این نکته می برد که داروهای تان برای کنترل فشار خون بالای شما چه قدر موثر است. در واقع اندازه گیری فشار خون نوعی مدیریت سلامت بدن می باشد.
برای اندازه گیری فشار خون به چه وسایلی نیاز است؟
مونیتور دیجیتالی که بر روی مچ دست و یا بازو بسته می¬شوند نمونه¬های رایج وسایل اندازه¬گیری فشار خون در منزل هستند و میزان فشار خون روی یک صفحه کوچک نمایشگر، ثبت می شود. دستگاه فشارخون بازويي بهتر از مچي است، مدل بازويي دقيق تر و بهتر از مچي عمل می کند و نتایج آن به واقعيت نزديك تر است.

 

 


قبل از اندازه گیری فشار خون، باید چه کرد؟
- قبل از اندازه گیری فشار خون، (حدود 30 دقیقه قبل)، از مصرف کافئین، الکل، توتون و امثال این ها خودداری کنید.
- به دستشویی رفته و ادرار کنید.
-3 تا 5 دقیقه در حالت استراحت قرار بگیرید و حرف نزنید تا اندازه دقیق تری به دست آید.
- در یک موقعیت راحت بنشینید، دست ها و پاهای تان را به هم نچسبانید.
- دست چپ خود را در راستای قلب تان دراز کنید یا روی میز بگذارید تا ثابت بماند.
- آستین لباس تان را بالا بزنید و دستگاه را به آرامی روی دست خود ببندید.
طریقه ی استفاده از مونیتورهای دیجیتالی
دستگاه اندازه‌گیری فشارخون دیجیتال
دستگاه اندازه‌گیری فشارخون دیجیتال بدلیل آسان بودن استفاده از آن، پرطرفدارترین وسیله اندازه‌گیری فشارخون می‌باشد. گوشی و فشارسنج هر دو در یک دستگاه تعبیه شده‌اند، خواندن صفحه دیجیتال ساده بوده و خالی کردن باد، خود بخود صورت می‌گیرد. شما می‌توانید یک دستگاه بادشونده خودکار یا دستی را انتخاب کنید. در دستگاه اندازه‌گیری فشارخون دیجیتال، احتمال خطای انسانی نسبت به استفاده از دستگاه فشارسنج دستی به حداقل می‌رسد.
1- دستگاه را به دور بازوی خود ببندید و دکمه روشن شدن دستگاه را فشار دهید تا شروع به کار کند.
2- دستگاه به طور خودکار باد می کند و شما فقط باید یک دکمه را فشار دهید. بعد از باد شدن، دستگاه به طور خودکار شروع به خارج کردن باد کرده و فشار روی دست کمتر و کمتر می شود.
3- با نگاه کردن به مونیتور دستگاه می توانید فشارخون خود را روی آن بخوانید. این دستگاه فشار سیستولیک و دیاستولیک شما را نیز روی صفحه نمایش می دهد.
4- دکمه اتمام کار(خروج) را بزنید تا تمام باد خارج شود.
5- در صورت تمایل به تکرار اندازه گیری 2 تا 3 دقیقه صبر کنید و بعد این مراحل را انجام دهید.

فشارخون طبیعی 80/120 یا کمی پایین تر و فشارخون بالا، 90/140 یا بالاتر است. اگر فشارخون شما بین 80/120 تا 90/140 باشد، وضعیت شما وضعیت قبل از فشارخون بالا است(Prehypertension) به این معنی که در مراحل نخست خطر بالا رفتن فشارخون هستید.
در افرادی که دیابت یا مشکلات کلیوی دارند، میزان فشارخون شان در مقایسه با افراد دیگر باید کمتر باشد. فشارخون پایین نیز مربوط به زمانی است که فشار سیستولیک کمتر از 90 باشد. فشارخون بسیار پایین ایجاد شوک می کند و خطری بسیار جدی تلقی می شود.

اشتباهات رايج در اندازه گيري فشار خون
1- خيلي ها تصور مي كنند هيچ فرقي نمي كند فشار خونشان را در چه زماني از شبانه روز اندازه بگيرند.
نه، فرق مي كند. بهتر است فشار خونتان را در زمان هاي ثابت و خاصي اندازه بگيريد (مثلاصبح ها يا بعدازظهرها) و اين اندازه ها را با هم مقايسه كنيد. همچنين فشارخون را نبايد بلافاصله بعد از بيدار شدن از خواب اندازه گيري كرد. در اين مواقع، بهتر است يك ساعت يا بيشتر صبركنيد. همچنين اگر صبح ها بعد از خواب نرمش مي كنيد، ترجيحا اندازه گيري را قبل از نرمش انجام دهيد. ضمنا بد نيست بدانيد كه به طور معمول، فشارخون ما صبح ها بالاتر از ساير اوقات شبانه روز است.
2-بعضي ها مي گويند طرز نشستن چه ربطي دارد به اندازه فشار خون؟
ربط دارد! پزشكان توصيه مي كنند براي اندازه گيري دقيق فشار خون، حتما در حالت راحت بنشينيد؛ به ديوار يا صندلي تكيه كنيد و پاهاي خود را روي هم قرار ندهيد؛ دستتان را در يك وضعيت راحت و در سطحي هم ارتفاع با قلب بگذاريد و براي بالابردن سطح دستتان از بالش يا كوسن استفاده كنيد و در حين اندازه گيري صحبت نكنيد. همچنين توصيه مي شود براي اندازه گيري دقيق، نيم ساعت قبل از اندازه گيري فشار خون سيگار نكشيد و نوشيدني هاي كافئين دار (چاي، قهوه، نوشابه) نخوريد. ضمنا هيچ وقت با مثانه پر سراغ فشارسنج نرويد؛ چون پر بودن مثانه باعث افزايش مختصر فشارخون مي شود.
3-بعضي ها تصور مي كنند هيچ فرقي نمي كند كه فشار خون را از كدام دست بگيريم.
نه، فرق مي كند. بهتر است هميشه از يك دست ثابت (يا راست يا چپ) اندازه گيري را انجام بدهيد. طراحي بعضي از انواع ديجيتال به شكلي است كه دستگاه فقط روي دست چپ كار مي كند. معمولافشارخون دست چپ كمي بيشتر از دست راست است اما اختلاف فشار دو دست در هيچ حالتي نبايد بيشتر از 10 ميلي متر جيوه (معادل يك سانتي متر جيوه) باشد. اگر چنين بود، حتما بايد به پزشك خود اطلاع بدهيد. ضمنا گاهي ممكن است فشارخون دست غالب تا 5 ميلي متر جيوه (يا نيم سانتي متر جيوه) بالاتر از دست ديگر باشد كه اين نيز غيرطبيعي نيست. دست غالب يعني دستي كه با آن بيشتر كار مي كنيد.
4-خيلي ها فكر مي كنند فشار خوني كه در منزل اندازه مي گيرند بايد دقيقا با فشار خوني كه پزشك در مطب از آنها مي گيرد، يكسان باشد.
نه، فشار خوني كه پزشك با دستگاه جيوه اي خود و در مطب از شما مي گيرد، ممكن است كمي بالاتر از اندازه گيري خودتان باشد. گاهي عامل اين اختلاف فشار، استرس و اضطرابي است كه شما در مطب پزشك تجربه مي كنيد. از اين پديده با نام «فشارخون روپوش سفيد» ياد مي شود.
5-مي گويند با استفاده از فشارسنج هاي جيوه ا ي يا ديجيتال، همه مي توانند فشار خونشان را در منزل كنترل كنند.
نه! استثنا هم دارد. برخي از بيماران نمي توانند فشارخونشان را در منزل اندازه گيري كنند؛ مثلابيماراني كه ضربان قلب نامنظم دارند، از همين دسته اند. شما هم اگر قصد داريد فشارخونتان را به طور مرتب در منزل اندازه گيري كنيد، حتما بايد از پزشك خود بپرسيد كه در چه صورتي بايد به صورت سرپايي يا اورژانسي به او يا به يك مركز درماني مراجعه كنيد. او به شما خواهد گفت كه مثلااگر دستگاه، فشارخونتان را بالاتر از ميزان معيني نشان بدهد يا علائمي مانند سردرد شديد، درد قفسه سينه، احساس كرختي، سوزش يا خارش در صورت يا اندام ها داشته باشيد، بايد سريعا با پزشك تماس بگيريد.

Top
ما از کوکی ها برای نمایش بهتر و سریعتر سایت استفاده میکنیم . برای استفاده این وب سایت از کوکی ، لطفا با تایید این موضوع به ما این اجازه را بدهید مشاهده قوانین. من این سایت را تایید میکنم تایید